Bugun...KILIÇDAROĞLU: “ALTILI MASANIN EN GÜÇLÜ YANI, ALTI LİDERİN DEMOKRASİYE VE ADALETE OLAN BAĞLILIĞI. BİZİM ARZUMUZ TÜRKİYE’Yİ HUZURA KAVUŞTURMAK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Altılı masanın en güçlü yanı, altı liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı. Zayıf yanını ben görmüyorum. Altı lider de aynı kararlılıkla hareket ediyoruz. Altı liderin ciddi bir sorumlulukla hareket ettiğini biliyorum. Bizim arzumuz Türkiye’yi huzura kavuşturmak. Bir kişinin iradesine Türkiye teslim edilemez” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 22-09-2022 11:30

KILIÇDAROĞLU: “ALTILI MASANIN EN GÜÇLÜ YANI, ALTI LİDERİN DEMOKRASİYE VE ADALETE OLAN BAĞLILIĞI. BİZİM ARZUMUZ TÜRKİYE’Yİ HUZURA KAVUŞTURMAK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salı günü Elazığ’da yaptığı grup toplantısının ardından bir grup gazeteciyle sohbet etti. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

DIŞ POLİTİKAYI KİŞİSELLEŞTİREMEZSİNİZ: (Erdoğan’ın ‘Şangay İşbirliği Örgütü’ne tam üyelik sırası geldi” açıklaması) Dış politika milli olmak zorundadır ve dış politikayı kişiselleştiremezsiniz. Bir kişinin beklentileri üzerine dış politika oluşturulmaz. İç politikaya benzemez, dış politika. Aynı zamanda, dış politikanın aktörleri de farklıdır. Büyükelçilerdir bunlar. Dış politika konusunda yazı yazan, yorum yapan önemli insanlar var. Eğer siz, dış politika oluşturacaksanız, bu çerçevede bakmak lazım. Erdoğan kişiselleştirdiği için devlet yönetimini, kendisinin düşündüğü bir şeyi rahatlıkla dile getirebiliyor. Arkasının ne olacağını, nasıl sonuçlar doğuracağını bilmiyor. Etrafında bunu söyleyecek kişi de bırakmadı. Aslında Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmasa böyle bir konuşma yapacağı kanısında değilim.

(Altı siyasi partinin 2 Ekim’deki toplantısının gündemine ilişkin soru üzerine) Diğer gündemlerde olduğu gibi. Neler yapacağımız konusunda, her toplantıda önemli aşamalar kat ediyoruz. Bu toplantıda da… Devlet yapılanmasında yeni kurumlar olacak. Ekonomi… Düzenlemeler konusunda görüş birlikteliği, büyük ihtimalle belli konularda sağlayacağız. Toplantıların özelliği; bir karar verildikten sonra, genel başkan yardımcıları o kararla ilgili nasıl olması gerektiği konusunda çalışıyorlar. Belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra genel başkanlara sunuyorlar. Genel başkanlar da ona ‘Evet’ dedikten sonra altılı masada o konuyla ilgili karar çıkmış oluyor. Netleşmiş oluyor, karar. Böyle çalışıyoruz. Şöyle bir şey genelde yazılıyor. Efendim, toplanıyorlar dağılıyorlar. İyi de toplanıp bir karar alıyoruz. Ama aldığımız kararın altının dolması lazım. O kararın gereklerini nasıl yerine getireceğiz, genel başkan yardımcıları oturup uzun uzun çalışıyorlar. Tartışıyorlar kendi aralarında, görüş birliği sağlamaya çalışıyorlar. Görüş birliği oluşturuyorlar, bu çerçevede altı lider oturup karar veriyoruz.

2018 YILINDAN SONRA DEVLET SAYDAM OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ: (Yurtdışından Türkiye’ye girdiği belirtilen kaynağı belirsiz para ile ilgili soru üzerine) Özellikle 2018 yılından sonra devlet saydam olma özelliğini kaybetti. Devlet kişiselleştirilmez. Sadece dış politikada değil, devlet yönetiminde de oldu. Dolasıyla vatandaşın ödediği vergilerin nereye gittiği bilmediğimiz gibi, kaç kişinin elektrik borcu dolayısıyla elektriği kesildi, bunu da bilmiyoruz. Söylemiyorlar. Gizliyorlar. Bu demokrasinin büyük ölçüde kan kaybettiğini gösteriyor. Otoriter bir yapı, kendi beklentilerine uygun topluma bilgi verme, eğer bilgiler kendisini rahatsız ediyorsa, onu da gizleme yönünde oluşuyor. Böyle bir garip yapı var.

ÖNEMLİ OLAN GENEL BAŞKANLARIN SÖYLEMİDİR: Sayın Akşener ile görüşüyoruz zaten, görüşmüyor değiliz. Zaman zaman tartışmalar olur. Bu da siyasetin doğasında vardır. Tartışmasız, bu süreci yakalamak mümkün değil. Bizim açımızdan önemli olan genel başkanların söylemidir. Genel başkan yardımcıları kendi görüşlerini ifade edebilirler. Önemli olan sayın genel başkanların söylemleridir. Bu çerçeveden, genel başkan yardımcılarının ya da genel başkan dışındaki parti yetkililerinin açıklamalarını dinleriz, kendi görüşlerdir. Onlara da saygı duyarız. Bunu altılı masa arasında kriz ya da dağılma şeklinde düşünmüyoruz. Hiçbir lider de düşünmüyor gördüğüm kadarıyla. Bu tartışmalar olur. İşin doğasında vardır.  

(‘Altılı masada dağılma anı oldu mu?’ sorusu üzerine) Yok efendim, hiç yaşamadık. Gerçekten hiç yaşamadık. Olmadı yani. Olsa zaten çıkar meydana. Geçen İstanbul’daydım. Sabah Gazetesi bir tweet atmış. Efendim, ‘Ali Babacan ile Kılıçdaroğlu çok gizli görüştüler.’ Görüşürüz yani. Gizli kapaklı bir şey yok. Görüşmemiz de bellidir. Masa bellidir. Sanki çok özel bir görüşme, ‘diğeri sakın duymasın.’ Aklın alacağı şey değil. Zaten liderler bir araya geliyor, oturuyor, konuşuyorlar. Tartışıyoruz. Hangi konu nasıl olmalı? Makul düzeyde tartışıyoruz, hepimiz makul insanlarız.

HER PARTİ, 41 İLDE BAĞIMSIZ SEÇİME GİRMEK DURUMUNDA. ONUN DIŞINDA DİĞER İLLERDE İTTİFAKLAR OLABİLİR: (Ortak liste tartışmaları üzerine) Her parti kendi içinde çalışma yapıyor. Biz de yapıyoruz, kendi içimizde. Seçim Kanunu’nu esas alıyoruz. 41 ilde her parti bağımsız seçime girmek durumunda, Siyasi Partiler Yasası’na göre. Onun dışında diğer illerde ittifaklar olabilir. Ama bizim yaptığımız çalışmalar diğer partileri bağlamıyor, diğer partilerin yaptığı çalışmalar bizi bağlamıyor. Bütün partiler belli bir çalışmayı belli bir olgunluğa getirdiğinde, elbette oturulur konuşulur. AK Parti ve MHP de böyle bir çalışma yapıyor, biz de böyle bir çalışma yapıyoruz. Akademik dünyadan da böyle bir çalışma yapanlar var. Onlarla da bize brifing verdiler, sonuçlar nasıl oluyor diye. Biz onlara da rica ettik, diğer partilere de gidip aynı bilgileri verir misiniz diye. Çünkü onların da bilme hakkı var. Böyle düşünüyoruz. Çalışmalar yapılıyor.

PARTİ MECLİSİ’NİN, ÖRGÜTLERİN NABZINI TUTARIZ. ONA GÖRE BİR KARAR VERİLİR: (‘CHP’de önseçim olacak mı’ sorusu üzerine) Parti olarak hiç düşünmedik, samimi söylemek gerekirse. Şunun için düşünmedik. Henüz seçim sathı mailine giren bir ortam yok. Bir bu. İki, gerçekten örgütler çalışıyorlar. Milletvekilleri, belediye başkanları, diğerleri. Hepsi çalışıyorlar. Her türlü çabayı gösteriyorlar. Seçim sathı mailine girersek Parti Meclisi’nde oturup konuşmamız lazım. Önseçim mi yapalım, yapmayalım mı diye. Zaten büyük bir kısımda belki önseçim hiç yapılmayacak, belki bazı yerlerde merkez yönetim yoklaması, ön seçim yapılacak. Parti Meclisi’nin, örgütlerin nabzını tutarız. Ne düşünüyorlar, ne düşünmüyorlar diye. Ona göre bir karar verilir. Belirleme noktasında ittifakları da düşünmemiz lazım.

(İttifaklar) Olabilir ama bunları hiç altılı masada konuşmadık. Benim şahsi görüşüm, biz bu çalışmayı yapıyoruz. Bu çalışmayı diğer partiler istediklerinde sunuş yapıyorum, bir partiye böyle bir sunuş yapıldı. Onlar da kendi çalışmalarını yapıyor, onlar da bize sunuş yapacak. Belki bu çalışmayı yapan arkadaşların bir araya gelmesi lazım. İller bazında anket yapılırsa daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

OLAY BİR PARTİ OLAYI OLMAKTAN ÇIKMIŞ. OLAY BİR TÜRKİYE OLAYI: (‘Partilerin güçlü olduğu illerde çatı mı olacak’ sorusu üzerine) Konuşmadık. İşin doğasında o var. Ama tartışılmadı. Bir parti anket yapıp, biz daha öndeyiz, burada olsun diyebilir. Oturup konuşulur. Olay bir parti olayı olmaktan çıkmış. Olay bir Türkiye olayı. Dolayısıyla her siyasi liderinin bu sorumlulukla hareket ettiğini görüyorum. Türkiye’yi bu içinde bulunduğu girdaptan çıkaralım. Ondan sonra oturulur, demokratik yollardan tartışılır. Sonuçta altı parti birbirinin rakibi parti. Daha fazla oy almak isteyecektir.

ÇOK CİDDİ BİR KARARSIZ KİLTE OLDUĞUNA İNANMIYORUM: (Anket sonuçları nasıl, sorusu üzerine) Anket sonuçları güzel. Oyumuz birdenbire, hızlı yükselmiyor. Ama çok kararlı ve istikrarlı yükselişimiz var. Güzel bir şey tabii, böyle olması daha da güzel. Ben çok ciddi bir kararsız kitle olduğuna da inanmıyorum. Zaman içinde yerini buluyor.

BİZİM ARZUMUZ, TÜRKİYE’Yİ HUZURA KAVUŞTURMAK: Altılı masanın en güçlü yanı, altı liderin demokrasiye ve adalete olan bağlılığı. Bu olmadığı taktirde bizim varlık nedenimiz tartışılabilir. Zayıf yanını ben görmüyorum. Altı lider de aynı kararlılıkla hareket ediyoruz. Partilerin kendi içinde tartışmalar olabilir, işin doğasında var. Siyasetçisiniz yani. Altı liderin ciddi bir sorumlulukla hareket ettiğini biliyorum, görüyorum. Konuşmalarımızla da teyit ediyoruz. İnşallah böyle gider. Bizim arzumuz Türkiye’yi bir şekliyle huzura kavuşturmak. Bir kişinin iradesine Türkiye teslim edilemez. Çok tehlikeli bir şey.

YÜZ YILLIK ÇINARIN DALLARI OLARAK GÖRÜYORUM, ALTI PARTİYİ. FARKLI DALLAR AYNI KÖKTEN NEMALANIYORUZ(Altı siyasi partinin farklı gelenekten gelmesi dezavantaj mı, sorusu üzerine): Avantaj. Yüz yıllık çınarın dalları olarak görüyorum, altı partiyi. Yüz yıllık kök var. Bu kök daha gelişsin, daha büyüsün. Onun iklimini, demokrasi sağlayacak. Farklı dallar aynı kökten nemalanıyoruz. Güçlü bir yapının belli bir zaman içinde ortaya çıkacağına inanıyorum.

PROVOKASYONLARA HEPİMİZİN KARŞI ÇIKMASI LAZIM (Elazığ’da kendisine yönelik afiş provokasyonu) Provokasyonlara, Elazığlıların kendilerini kapalı tutmaları güzel bir şey. Provokasyonlara hepimizin karşı çıkması lazım.

İKİ TARAFIN DA İŞİNE GELİYOR: (Yunanistan ile gerginlik) Kıbrıs’ta Rauf Denktaş’ın mezarına bile doğru dürüst bakamadılar. Bize izin verin, biz bakalım. Hiç değilse temizleyelim etrafını diye. Dış politikayı iç politikanın malzemesi haline getirirseniz, ciddi bir çıkmaz ile karşı karşıya kalırsınız. Geldikleri nokta o yani. Yunanistan’ın, adaları Lozan Anlaşması’na aykırı olarak silahlandırdığı yıllardır söyleniyor. Dün söylenmedi ki. Yazılıyor, çiziliyor. Şimdi kahraman kesiliyor. İki tarafın da işine geliyor. Erdoğan’ın da karşı tarafın da işine geliyor. İkisi de değişecek pozisyonda. Halk ikisine de güvenmiyor aslında. İkisi kayıkçı kavgası ile ‘Acaba iktidara tutunabilir miyiz?’, bunun hesabını yapıyor. Halk bütün bunları, hepsini biliyor.

(Başörtüsü sorunu gündeme gelir mi, sorusu üzerine) Hiç endişe etmeyin. Rahatlıkla söyleyebilirim, öyle bir sorun asla ne bizim önümüze, ne halkın önüne asla gelmeyecektir. Bundan emin olmanızı isterim. Zaten bizim başörtülü Parti Meclisi üyemiz var. Ben öteden beri, İstanbul Belediye Başkanı adayı olduğum zaman Okmeydanı mitinginde bunu söylemiştim, bu sorunu çözeceğimizi söylemiştim. Bu sorunu çözdük yani. Bunu siyasete malzeme etmek kadar yanlış bir şey yoktu. Orada bizim karnemizin kırık olduğunu da gittiğim yerlerde söylüyorum zaten. Aştık yani bu sorunu, böyle bir sorun gelmez gündeme.”
Bu haber 77 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Adana Demirspor 7 5 1 1 16 9 16 +7
2 Galatasaray 7 5 1 1 9 5 16 +4
3 Başakşehir FK 6 4 0 2 9 0 14 +9
4 Beşiktaş 7 4 1 2 16 10 14 +6
5 Konyaspor 7 4 1 2 8 2 14 +6
6 Fenerbahçe 6 4 1 1 20 6 13 +14
7 Trabzonspor 7 4 2 1 11 10 13 +1
8 Kayserispor 7 4 3 0 9 5 12 +4
9 Gaziantep FK 7 3 2 2 13 10 11 +3
10 Kasımpaşa 7 3 4 0 7 15 9 -8
11 Alanyaspor 7 2 3 2 10 15 8 -5
12 Giresunspor 6 2 3 1 5 8 7 -3
13 Fatih Karagümrük 6 1 2 3 8 10 6 -2
14 Antalyaspor 7 2 5 0 8 14 6 -6
15 İstanbulspor 6 1 3 2 4 10 5 -6
16 MKE Ankaragücü 6 1 4 1 6 11 4 -5
17 Sivasspor 7 0 3 4 5 11 4 -6
18 Ümraniyespor 7 0 5 2 5 10 2 -5
19 Hatayspor 6 0 5 1 2 10 1 -8
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 6 4 1 1 10 7 13 +3
2 Bodrumspor 6 3 1 2 13 8 11 +5
3 Keçiörengücü 6 3 1 2 12 10 11 +2
4 Boluspor 5 3 1 1 5 3 10 +2
5 Bandırmaspor 5 3 1 1 8 7 10 +1
6 Sakaryaspor 6 3 3 0 9 7 9 +2
7 Samsunspor 6 2 1 3 9 7 9 +2
8 Pendikspor 6 2 1 3 5 4 9 +1
9 Manisa FK 5 2 1 2 7 6 8 +1
10 Tuzlaspor 6 2 2 2 8 8 8 0
11 Göztepe 6 2 2 2 4 4 8 0
12 Adanaspor 6 1 1 4 8 7 7 +1
13 Çaykur Rizespor 5 1 1 3 6 4 6 +2
14 Gençlerbirliği 6 1 2 3 9 10 6 -1
15 Altay 6 1 3 2 4 7 5 -3
16 Altınordu 5 0 2 3 5 8 3 -3
17 Erzurumspor FK 5 0 2 3 6 10 3 -4
18 Yeni Malatyaspor 6 0 3 3 6 13 3 -7
19 Denizlispor 6 0 4 2 5 9 2 -4
Takım O G M B A Y P AV
1 İskenderunspor A.Ş. 5 5 0 0 8 2 15 +6
2 Karacabey Belediye Spor 5 3 0 2 8 2 11 +6
3 Serik Belediyespor 5 2 0 3 7 3 9 +4
4 Kocaelispor 5 2 0 3 7 5 9 +2
5 1928 Bucaspor 5 2 0 3 4 2 9 +2
6 Etimesgut Belediyespor 5 2 1 2 8 4 8 +4
7 Van Spor FK 5 2 1 2 6 4 8 +2
8 1461 Trabzon FK 5 2 1 2 4 3 8 +1
9 Zonguldak Kömürspor 5 2 2 1 8 6 7 +2
10 Sarıyer 5 1 1 3 7 7 6 0
11 Kırklarelispor 5 1 1 3 4 4 6 0
12 Ankara Demirspor 5 1 1 3 3 3 6 0
13 Fethiyespor 5 2 3 0 8 9 6 -1
14 Kastamonuspor 5 1 2 2 4 5 5 -1
15 Balıkesirspor 5 1 3 1 5 8 4 -3
16 Diyarbekir Spor 5 1 3 1 7 11 4 -4
17 Uşak Spor 5 0 2 3 3 7 3 -4
18 Kırşehir FSK 5 0 2 3 2 6 3 -4
19 Adıyaman FK 5 0 3 2 1 6 2 -5
20 Pazarspor 5 0 4 1 3 10 1 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 52 Orduspor FK 3 3 0 0 4 1 9 +3
2 Belediye Kütahyaspor 3 2 0 1 8 2 7 +6
3 Belediye Derincespor 3 2 0 1 5 3 7 +2
4 Elazığspor 3 2 0 1 2 0 7 +2
5 Karşıyaka 3 2 1 0 5 2 6 +3
6 Yeni Mersin İY 3 2 1 0 3 2 6 +1
7 1922 Konyaspor 3 1 1 1 4 3 4 +1
8 Nevşehir Belediyespor 3 1 1 1 2 2 4 0
9 Şile Yıldızspor 3 0 0 3 3 3 3 0
10 Çatalcaspor 3 1 2 0 2 2 3 0
11 Karaköprü Belediyespor 3 0 0 3 1 1 3 0
12 Edirnespor 3 1 2 0 2 4 3 -2
13 Ağrı 1970 Spor 3 1 2 0 1 4 3 -3
14 Yomraspor 3 0 1 2 2 3 2 -1
15 Hacettepe 1945 3 0 1 2 1 2 2 -1
16 1954 Kelkit Bld.Spor 3 0 1 2 1 3 2 -2
17 Eskişehirspor 3 0 2 1 3 7 1 -4
18 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü 3 0 3 0 1 6 0 -5
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/10/2022 Kasımpaşa vs Gaziantep FK
 01/10/2022 Kayserispor vs Trabzonspor
 01/10/2022 MKE Ankaragücü vs Başakşehir FK
 01/10/2022 Adana Demirspor vs Galatasaray
 02/10/2022 Alanyaspor vs Giresunspor
 02/10/2022 Sivasspor vs Hatayspor
 02/10/2022 Konyaspor vs Ümraniyespor
 02/10/2022 Beşiktaş vs Fenerbahçe
 03/10/2022 Fatih Karagümrük vs İstanbulspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/10/2022 Pendikspor vs Göztepe
 01/10/2022 Sakaryaspor vs Yeni Malatyaspor
 01/10/2022 Altay vs Eyüpspor
 01/10/2022 Çaykur Rizespor vs Bodrumspor
 02/10/2022 Bandırmaspor vs Samsunspor
 02/10/2022 Manisa FK vs Adanaspor
 02/10/2022 Boluspor vs Tuzlaspor
 02/10/2022 Altınordu vs Keçiörengücü
 03/10/2022 Erzurumspor FK vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/09/2022 Uşak Spor vs Kocaelispor
 24/09/2022 Balıkesirspor vs Ankara Demirspor
 25/09/2022 Adıyaman FK vs Diyarbekir Spor
 25/09/2022 Pazarspor vs Kastamonuspor
 25/09/2022 1461 Trabzon FK vs Karacabey Belediye Spor
 25/09/2022 Zonguldak Kömürspor vs İskenderunspor A.Ş.
 25/09/2022 Kırklarelispor vs Van Spor FK
 25/09/2022 Sarıyer vs Serik Belediyespor
 25/09/2022 Fethiyespor vs Etimesgut Belediyespor
 25/09/2022 1928 Bucaspor vs Kırşehir Futbol Spor Kulübü
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 24/09/2022 Ağrı 1970 Spor vs Elazığspor
 24/09/2022 Karaköprü Belediyespor vs Edirnespor
 24/09/2022 Yomraspor vs Belediye Derincespor
 24/09/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs 1922 Konyaspor
 24/09/2022 Amasyaspor 1968 Futbol Kulübü vs Nevşehir Belediyespor
 24/09/2022 Çatalcaspor vs Belediye Kütahyaspor
 24/09/2022 Eskişehirspor vs Hacettepe 1945
 24/09/2022 Karşıyaka vs Şile Yıldızspor
 24/09/2022 52 Orduspor FK vs Yeni Mersin İdman Yurdu
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI